Calendar

To download a copy of this term’s calendar. Please click here.

January

   
Week 1    
Mon 9 8.10am Spring Term Starts
Tue 10 2.30pm Netball v Hazelwood – U9A & B (a), U8A & B (h)
Wed 11 2.30pm Netball v Lingfield Notre Dame – 1st, 2nd (a), U11A, U11B, U10A, U10B (h)
  2.30pm Rugby v Pennthorpe – 1st XII (h), UII IX, U10A & B VIII (a)
  2.30pm Rugby v Hurstpierpoint – U9A & B VII (a), U8 (h) 
     
Week 2    
Wed 18 2.30pm Netball v St Christopher’s 1st, 2nd, U9A & B, U8A (h), U11A, U10B (a) 
  2.30pm Rugby v Lancing Prep – U13 XIII, U12 IX, U9A & B VII (a), UII IX, U10 VIII, U8 (h) 
  6.30pm Education Committee Meeting
Thu 19 4.00pm IAPS Swimming Championship Heats at Hurstpierpoint
Fri 20   Year 4 Roman Day
     
Week 3    
  All Week Year 3 & 4 Parents’ appointments to be arranged with teachers
Mon 23 6.00pm Boys Hockey v Cumnor House – U13A & B 6 a side (home)
Wed 25 2.30pm Netball v Brambletye – 1st, 2nd, U10A, U8A (h), 3rd, U11A & B, U9A & B (a)
  2.30pm Netball v Ashdown House – U10B (a)
  2.30pm Rugby v Shoreham College – U13 XIII, U12 IX (h), U11 IX (a)
  2.30pm Rugby v Handcross Park – U9A, U9B & C, U8A (h)
  6.30pm Marketing Committee Meeting
Thu 26 6.00pm Year 3 & 4 Parents’ Evening (late evening)
Fri 27 8.25am Class Reps Focus Group
     
Week 4    
Mon 30 6.00pm Boys Indoor Hockey v Windlesham – U13A & B 6 a side (h)
Tue 31 2.15pm Brambletye Cross Country (a)
  5.00pm Swimming Gala v Cumnor House – Years 6, 7 & 8 (a)
  6.00pm Year 5 Music Concert

February

   
Wed 1   Hearing Tests in school
  2.00pm Netball v Cumnor House – 1st, 2nd, U10A & B, U8 4 x 4 (a), U11A & B, U9A & B (h)
  2.30pm Rugby v Great Walstead – U13 XIII, U11 IX, U9A, B & C VII (h), U12 IX, U10A & B VIII (a)
  2.30pm Rugby v Windlesham House Tag Tournament – U8 VI (a)
Thu 2 6.00pm Year 5MA Parents’ Evening
Fri 3 8.25am Class Reps Coffee Morning
Sat 4 10.00am Open Morning and Scholarship Day
     
Week 5    
Mon 6 8.10am Nursery & Pre-Prep Parents’ appointments to be arranged with teachers
    Natural World Experience to visit Nursery
  10.00am Year 1 visit to St Swithun’s Church
  5.00pm Swimming Gala v Cumnor House – Years 3, 4 & 5 (a)
  6.00pm Boys Indoor Hockey v Brambletye – Cancelled
Tue 7 6.00pm Year 5SL Parents’ Evening
Wed 8 2.00pm Netball v Hazelwood Versatility Tournament – 1st & 2nd (a)
  2.30pm Rugby v Hazelwood – 1st XII, U10A & B VIII (h), 2nd XII, U11A (a)
  2.30pm Rugby v Brambletye & Handcross – U9A, B & C VII (h), U8 Tag (a)
  2.00pm Netball v Hurstpierpoint & Notre Dame – U11A & B, U10A & B @ Hurstpierpoint
  2.30pm Netball v Hurstpierpoint & Notre Dame – U9A, U8A & B (h)
  6.30pm Estates Committee Meeting
Thu 9 3.30pm Pre-Prep Parents’ Evening
  4.45pm Swimming Gala v Hurstpierpoint College (a)
Fri 10 2.00pm Ardingly Cross Country Relays
    Half Term Starts After School
     
Week 6    
Mon 20 8.10am School Starts After Half Term
Tue 21 10.30am Year 3 Trip to see ‘The Iron Man’
  2.00pm Brambletye U13 Chess Tournament (a)
  6.00pm Year 5HP Parents’ Evening
Wed 22 2.30pm Netball v Cottesmore – 1st, 2nd (a), U11A (h), U10A (h)
  2.30pm Girls Indoor Hockey v HXP – U9A & B (h)
  2.30pm Rugby 7’s v Skippers Hill – U12 (h)
  2.30pm Rugby v Caterham – U11A IX, U10A & B VIII (a)
  6.30pm Finance Committee Meeting
Sat 25   FOC Comedy Night
     
Week 7    
Tue 28   Nursery to Year 3 – David Shepherd Wildlife Foundation
  All day Rugby 7’s v Windlesham – U13 (a)
  2.30pm Netball v Notre Dame – U8A & B (h)
  2.30pm Rugby v Pennthorpe & Hazelwood – U9A & B VII @ Pennthorpe, U8A (h)
     

March

   
Wed 1   Year 2 Drama Workshop on ‘The Great Fire of London’
  2.30pm Netball v Great Walstead – 1st, 2nd (a), U11A & B, U10A & B (h)
  2.30pm Girls Indoor Hockey v Great Walstead – U9A & B (a)
  2.30pm Netball v Ardingly – U8A & B (a)
  2.30pm Rugby v Ashdown House – U13 XIII, U12 IX, U11 IX (h), U10A VIII, U9A VII, U8 Tag (a)
Thu 2 All Day World Book Day – Pre-Prep and Nursery Dress Up Day
  All Day Nursery to Year 3 visit from Author Kevin Price
  All Day IAPS Netball Regional Heats at EGSC – U11
  12.15pm Year 4 Maths Challenge – Christ Hospital
Fri 3 All Day IAPS Netball Regional Heats at EGSC – U13
  2.00pm Rugby 7’s v Duke of Kent – U13, U11 (a)
     
Week 8    
Mon 6 All Week Year 7 & 8 Exams
Tue 7 2.30pm Worth Cross Country Event – U11 (a)
  2.30pm Netball v Pennthorpe – U8A & B (a)
Wed 8 2.00pm Netball Copthorne Versatility Tournament – U13 (h)
  2.30pm Rugby v Brambletye – U13 XIII, U11 IX, U10 B VIII, U8 Tag (h), U12 IX, U10 A VIII, U9A & B VII (a)
  2.30pm Netball v Duke of Kent – 2nd, UIIA, UII B (a)
  2.30pm Netball v Lancing Prep – U10 A/B, U9A (a)
     
Thu 9   Year 3 Trip to Kew Gardens
  6.00pm Year 6 Battle of the Bands Competition
Fri 10 1.30pm Rugby 7’s Tournament v Cumnor House – U13 (a)
     
Week 9    
Mon 13 6.00pm Boys Indoor Hockey v Cottesmore – U13A & B 6 a side (h)
Tue 14   Lamda Exams
  All Day Reception visit to Bockets Farm
  2.00pm Rugby v Pennthorpe Tag Tournament – U8 (a)
  2.30pm Rugby v Hazelwood – U9A, B & C (h)
  From 6.00pm Year 8 Parents’ Evening (children to attend)
Wed 15 2.30pm Netball v Brambletye Versatility Tournament – 1st (a)
  2.30pm Netball v Hurstpierpoint – U11A Tournament (a)
  2.30pm Netball v BHHS – U11B, U8A & B (a), U10A & B, U9A & B (h)
  2.30pm Rugby v Windlesham House Tag Tournament – U8 VI (a)
  6.30pm AGM and Main Governors Meeting
Thu 16 1.30pm Netball v Caterham – U9 Tournament (a)
  3.30pm Nursery Parents’ Evening
Fri 17 2.00pm Netball Pelican Cup – U11A @ Brighton College
  2.00pm Rugby Pelican Cup – U11A VII @ Brighton College
     
Week 10    
Mon 20 6.15pm Year 3 & 4 Wizard of Oz Production
Tue 21   Lamda Exams
  2.30pm Rugby v Caterham – U8 Tag (a)
  6.15pm Year 3 & 4 Wizard of Oz Production
Wed 22 2.00pm Prep School House Matches (parents welcome)
Thu 23 10.30am Nursery & Pre-Prep Mother’s Day Service at St John’s Church, Copthorne
  6.15pm Year 3 & 4 Wizard of Oz Production
Fri 24   Red Nose Day (Non-Uniform day for Comic Relief))
  3.30pm Term Ends after School (3.30pm onwards)
Sat 25 PM Ski Trip Departs